4 گیاه آپارتمانی برای تصفیه هوای منزل

خرید سفال و سرامیک دست ساز ، ظروف و تزئینات سرامیک و سفال
مرداد 21, 1396
تراریوم یا باغ شیشه ای
مرداد 21, 1396

افزودن یک گیاه آپارتمانی به فضای زندگی علاوه بر ویژگی های ظاهری که خود گیاه و عناصر وابسته به آن از جمله:گلدان،زیرگلدانی و… دارند،باعث تصفیه هوای منزل و محل کار میشوند.با توجه به سیستم تنفس گیاهان به صورت فتوسنتز که باعث جذب دی اکسید کربن شده و آن را به اکسیژن تبدیل کرده پس گیاهان میتوانند هوای تازه،مطبوع،سرشار از اکسیژن خالص را به راحتی در فضای زندگی شما ایجاد کنند که باعث سرزندگی،سرحال شدن میشوند.

 منابع آلودگی در منزل:

 بسیاری از لوازم منزل مثل فرش،درب های MDF  کابینت، مبلمان، کف پوش و … هم دارای آلودگی های ساختار خود (مواد شیمیایی موجود در ساخت آنها:رنگ آمیزی-چسب و…) هم باعث جذب آلودگی های محیط از جمله گرد وغبار فضای بیرون میشوند. از این‌رو این مواد با بوهایی که از خود ساطع می‌کنند خود عامل آلودگی هوای منزل می‌شوند برای رهایی از چنیین آلودگی‌هایی در منزل استفاده کردن از گل و گیاه طبیعی درون ساختمان توصیه می‌شود.

از بین بردن آلودگی هوا با گیاهان آپارتمانی:

1.پیتوس (Hedera Helix)

این گیاه خزنده با برگ‌های براق و چرمی شکل، از انواع پیچک‌ها به‌شمار می‌آید که رتبه بالایی در جذب و از بین بردن انواع آلودگی هوایی را به خود اختصاص داده است. این گیاه به نور مستقیم احتیاجی ندارد و البته خاکش بطور دائم باید مرطوب باشد و مقاومت خوبی در مقابل درجه حرارت دارد.

2.گل چمچه‌ای یا برگ ‌قاشقی (نام علمی: spathyphylum)

این گل با برگ‌های سبز تیره و براق که در تمام فصول سرسبز است از خانواده گل شیپوریان و بومی نواحی حاره در آمریکای جنوبی است این گیاه با گل قاشقی شکل سفیدش در بسیاری از منازل ادارات برای تزئیین کردن محل مورد نظر کاربرد دارد. این گل بسیار انعطاف‌پذیر بوده و به نور متوسط، گرمای زیاد، خاک همیشه خیس، رطوبت ۵۰ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسید احتیاج دارد. این گیاه نیز در جذب آلودگی، در رتبه بالای قرار دارد.

3.درخت و گل اژدها (Red-Edged Marginata)

درخت اژدها بیش از ۴۰ گونه دارد که تنها یک گونه از آن را می‌توان به‌عنوان گیاه در منزل استفاده کرد این گونه با برگ‌هایی با لبه قرمز نیز جز گیاهانی محسوب می‌شود که توانایی از بین بردن آلودگی‌هایی نظیر حلال‌های مشترک روغن، رنگ و پلاستیک بسیار موثر است.

4.گیاه سانسوریا یا شمشیری (Snake Plant)

گیاه ماری یا شمشیری همیشه سبز می‌باشد و جزء گیاهان زینتی خانگی محبوب به شمار می‌آید. ارتفاع این گیاه تا ۱۴۰ سانتیمتر می‌رسد.برای نگهداری در منزل گیاه مناسبی می‌باشد. این گیاه نیز جز لیست گیاهان با جاذب الودگی بالا در ناسا برشمرده می‌شود این گیاه در طول شب اکسیژن تولید کرده و در برابر خشک‌سالی مقاوم است در زیر نو کم هم قادر است شکوفا شود. نوع برگ طلایی آن که در حاشیه‌های برگ نوار زرد متمایل به طلایی دارد از بقیه گونه‌ها کاریی بیشتری برای حذف الودگی‌های حلال‌های صنعتی و پاک کننده‌های شیمیایی را دارا است.

۱. اگر یک گلدان بیشتر در منزل ندارید سعی کنید آن را در سرتاسر خانه به فواصل زمانی کوتاه بچرخانید تا تمامی خانه تحت تاثیر جذب آلودگی توسط گیاه قرار بگیرد.

۲. در صورتی یک گیاه می‌تواند بهترین کارایی در تمیز کردن هوا را داشته باشد که خودش در سلامت کامل باشد پس مراقبت و سر زدن به این موجود زنده را در طول شبانه روز از یاد نبرید.

۳. توجه داشته باشید که هر اندازه که سطح مقطع گیاه بیشتر باشد کارایی آن نیز بیشتر است پس سعی کنید از گیاهی که برگه‌های بیشتر و بزرگتری دارد استفاده کنید.

 

تهیه شده در تحریریه ایران دکو

منبع:ehow

مهسا زارع
مهسا زارع
مدیر فروش ایران دکو

پاسخی بگذارید