استند گل و زیرگلدانی مبلمان گیاهان آپارتمانی
استند گل و زیرگلدانی مبلمان گیاهان آپارتمانی
مرداد 1, 1396
راهنما و نکات خرید کوسن
راهنما و نکات خرید کوسن
مرداد 1, 1396
مقایسه چوب و روکش چوب

امروزه در صنعت دکوراسیون داخلی و ساخت مبلمان از متریال های متفاوتی استفاده میشود که بیشترین موارد مصرف از چوب طبیعی مانند : چوب راش ، چوب کاج (روسی) ، گردو و… یا از روکش چوب که به دو نوع روکش طبیعی و روکش مصنوعی تقسیم میشوند ، استفاده میشود.

هر کدام از این دو متریال مزیت های خاص خود را دارد برای مثال چوب به علت طبیعی بودن کمتر از روکش چوب در دسترس است ، روند کار کردن با چوب طبیعی به دلیل اینکه اکثر عوامل آن انسانی هستند آهسته تر است و یکی از علل گران تر بودن چوب نسبت به روکش چوب نیز همین علت است ، چوب ها از نظر زیبایی و حس متفاوت تری که نسبت به روکش مصنوعی خود دارد طرفدار های خود را دارد و میتوان بیشترین جزییات و نازک کاری را روی چوب اعمال کرد . اما روکش های چوب به صورت ورق های نازک از چوب یا مواد مصنوعی هستند،روند ساخت آنها در برش مکانیزه است ، روکش ها به دلیل مصنوعی بودن در دسترس تر و ارزان تر از چوب طبیعی بوده و در نتیجه ارزان تر هم هستند .

روکش چوبی (VENEER)

روكش چوب به لایه ای نازك از چوب و يا لایه ای از يك ماده مصنوعي گفته می شود كه براي زيباسازي و پوشش دادن به مصنوعات چوبي مورد استفاده قرار مي گيرد. با استفاده از روكش مي توان ساير فرآورده هاي چوبي كه ظاهر مناسبي ندارند را تزئين كرد. در واقع ورقه هاي نازك روكش، يك ماده اوليه طبيعي يا مصنوعي تزئين كننده می باشند. ضخامت روکش های چوبي از 0.3 میلیمتر تا 3 میلیمتر می باشد.  روکش چوب را می توان در هر دو طرف کار استفاده کرد و با یک لایه آستر روغنی به دوام آن افزود روکشهای چوبی مربع شکل هستند روکش برروی سطح پهن و مسطح هم تراز با سطح کار چسبانده می شود.

روکش‌های طبیعی (چوبی)

روکش‌های چوبی، ورقه‌ها و لایه‌های نازک تهیه شده از چوب طبیعی هستند. به دلیل محدودیت مقدار چوبهای با نقوش زیبا و بدون عیب و گران بودن آن معمولاً اینگونه چوبها را به روکش تبدیل کرده و روی  نئوپان، چند لایی ، فیبر و یا ام دی اف می چسبانند.

روکش طبیعی چوب

چوب طبیعی

روکش های مصنوعی

روکش‌های مصنوعی ازلایه‌ها و ورقهای مرکب از موادی نظیر کاغذهای (تزئینی یا غیر تزئینی) ساخته می‌شود که می‌تواند به رزینهای مختلف مانند ملامین فرمالدئید و فنل فرمالدئید آغشته شده باشد. این ورقها ممکن است با لاکهای پوششی مقاوم در برابر عوامل مختلف مانند اکریلیک ،‌PVC و …  پوشش داده شود که برای پوشاندن سطوح ورقهای فشرده چوبی مثل MDF ،نئوپان و … بکار می‌روند.در اینجا به چند نمونه از این نوع روکشها اشاره می کنیم:فویل_( پی وی سی ) وینیل_روکش‌ اکریلیک_روکش ملامینه_روکش HPL_روکش هایگلاس

روکش HPL

 روکش هایگلاس

روکش PVC

 

تهیه شده در تحریریه ایران دکو

مهسا زارع
مهسا زارع
مدیر فروش ایران دکو

پاسخی بگذارید